Пройдуть літа та в сни до тебе я

  Приходитиму знов з Афганської імли.

  Лиш не питай, матусенько моя,

  За віщо ми тоді на тій землі лягли…

  Ці слова із пісні «Не жди мене» у виконанні легендарного  Назарія Яремчука лягли в основу вечора пам’яті  «Час і досі не загоїв рану — цей одвічний біль Афганістану», який відбувся в актовій залі Вищого професійного училища № 24 м. Заставна. Захід проведений з нагоди 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

  Пам'ять! Гірка пам'ять війни! Вона ніколи не згасне. Вона ятрить мозок, збуджує уяву. Пам'ять! Що ти залишила? Похоронки? Сльози матерів? Наречених, що недолюбили своїх хлопців? Поминальний дзвін та тепло свічки? Про що ти задумався, ветеране? Які сторінки твого життя гортає пам'ять, від чого стікає кров’ю  твоє наболіле серце? Не йдуть з памяті скалічені душі людей, не залишають серце полеглі побратими? Вшановує держава твої подвиги, віддаючи належне твоєму героїзму. Так чому ж біль на твоєму обличчі, біль у твоєму серці?

  З такими словами звернулися учасники заходу  до запрошених  очевидців тих лихоліть, ветеранів Афганістану: Стецюка В.А.,  Стасюка М.В., Сематюка М.В., Ганича В.І., Тофана М.І., Лашти В.Є.

  Розпочала вечір класний керівник учнів групи № 14 Понич В.В., яка ознайомила присутніх з метою проведення  заходу, наголосила на тому, що ніхто не повинен забувати трагічні сторінки в нашій історії, знати причини та наслідки війни в Афганістані, не повторювати помилок минулого.

  На екрані з’являються кадри з архівного фільму про події в Афганістані, фотографії воїнів. Зі сцени звучать слова юнаків про країну, в якій 10 років тривала кривава, чужа війна, де у кам’яній пастці холодних афганських гір на наших земляків чатувала підступна і німа смерть. Ніхто в залі не залишається байдужим до слів, які проникають у самісіньку душу, змушують співпереживати, задумуватись над сутністю життя.

  У мертвих Афганських горах загинули і наші земляки, не дочекалися їх рідні, кохані, друзі: Бабич Тарас, Довбня Михайло, Іванчак Олександр, Лучик Степан, Мороз Степан, Петрюк Володимир, Оліовський Ростислав.

  Один за одним, на екрані – їхні портрети, скупі рядки біографії: народився, навчався, призваний до збройних сил, загинув героєм, нагороджений посмертно. Всі семеро навічно залишились молодими, майже ровесниками завжди гамірних і враз таких притихлих і серйозних учнів училища.

  Присутні хвилиною мовчання вшанували світлу пам'ять тих, хто віддав своє життя, увійшовши в безсмертя.

  Пам'ять про героїв війни у Афганістані народ береже в піснях, спогадах, розповідях. До цієї теми звертаються поети, прозаїки, художники. На заході прозвучали власні вірші учасників літературної студії училища, учениць Брички Ольги та Колодій Наталії.

  Вірш про згорьовану стареньку мати, яка приходить до свого сина, де з гранітної стелі дивляться на неї дитячі хлоп’ячі очі, до сина, який довічно житиме у снах матері, розказала Петрушко Олена. Пісні «Я ухожу», «Війна» у виконанні учнів Пронюка Миколи, Чорного Олександра, Чорного Сергія та Корибка Миколи, відеокліп на пісню «Чорний тюльпан» О. Розенбаума, ще більше підсилили ту атмосферу, яка панувала в залі.

  Голова Заставнівської районної спілки ветеранів Афганістану Стецюк Василь Арсентійович подякував організаторам за змістовний і такий потрібний для всіх  виховний захід та вручив ветерану Афганістану, майстру виробничого навчання училища Лашті Віктору Євгенійовичу відзнаку Президента України — медаль «Захиснику Вітчизни», викладачу Королю Богдану Петровичу -  Почесну грамоту Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)   за активну участь в діяльності  районої Спілки ветеранів Афганістану, героїко-патріотичне виховання молоді.

      Лунає пісня «Свіча» у виконанні учениць Коханюк Марії та Пентелик Христини, яка і є завершальним акордом заходу:

  Гори, гори, моя свіча,

  За тих, хто ще живий,

  За тих усіх, хто по землі

  І досі топче ряст.

  Гори, гори, моя свіча,

  За рідних, дорогих,

  За тих, хто вже пішов від нас…

  Тож нехай горить свічка пам’яті народу, як болючий щем про тих молодих людей, що навічно стали журавлями. Пам’ятаймо про ветеранів Афганістану, які пройшли через війну і для кого вона триває і досі у спогадах, у снах, у думках. Вони цього заслуговують.

  Організатори  вдячні за допомогу і участь  у проведенні заходу керівнику гуртка Мулик Марії Василівні, майстру виробничого навчання Павлу Орестовичу, учням Мендришорі Тетяні та  Якимик Юлії.

  Після завершення вечора учні групи № 14 Нікіфоров Микола та Спінул Олексій разом з викладачами поклали корзину квітів до підніжжя пам’ятника воїнам-афганцям, які загинули при виконанні інтернаціонального обoв’язку.

  12 лютого в актовій залі училища було проведено година спілкування присвячена Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав, в ході якої учням було продемонстровано документальний фільм «Останній солдат. Афганістан».

  13 лютого 2014 року  в приміщенні Чернівецького обласного центру естетичного виховання «Юність Буковини» відбулося нагородження учасників обласного мистецько-патріотичного конкурсу серед учнівської молоді Чернівецької області «Афганська війна очима дітей». За участь в конкурсі нагороджені грамотами в номінації «Літературні твори»: Колодій Наталія учениця групи № 28, Мельник Аліна учениця групи № 18, Бричка Ольга учениця групи № 7; в номінації «Образотворче мистецтво»: Білокрилий Дмитро учень групи № 11, Задорожний Олександр учень групи № 3, Гринюк Павліна учениця групи № 7, Ковальницька Єлена учениця групи № 7.

  14 лютого  учні училища, педагогічний колектив взяли участь в урочистостях присвячених 25-й річниці виведення радянських військ з Афганістану та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, які проходили в м.Заставна.

  Leave a Reply